Вірусні пневмонії

Щороку в зимовий період, в зв’язку із підйомом сезонної захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип, ризик захворіти на вірусну пневмонію зростає. Вірусна пневмонія ‒ одне із найважчих ускладнень ГРВІ, що супроводжується високою летальністю. Актуальність вірусних пневмоній зростає з кожним роком, згадати хоча б епідемію грипу A/H1N1/Каліфорнія 2009, чи пандемію COVID-19, які вкотре показали, що інфекційними хворобами не можна нехтувати.

Загалом, близько 200 вірусів можуть бути умовно зараховані до групи ГРВІ, серед цього різноманіття найбільш актуальними на сьогодні є віруси грипу А і В, коронавірус, аденовірус, парагрип, РС-вірус та інші. Віруси поширюються при контакті з інфікованою людиною, в основному повітряно-краплинним шляхом, хоча можливе і побутове, контактне зараження. Кожен із цих вірусів може викликати вірусну пневмонію, або “відчинити двері” вторинним бактеріям.

Так як останнім часом почастішали випадки вірусних пневмоній серед госпіталізованих в стаціонар, лікарі зауважують, що дуже важливо вчасно розпізнати хворобу, для цього необхідно звернутись до лікаря та отримати фахову консультацію. Адже вірусна пневмонія може мати різні симптоми, і в залежності від вірусу, який її спричинив, може відрізнятися одна від одної: хвороба може розпочинатись швидко протягом однієї доби, чи блискавично за декілька годин, як у випадку грипу, може мати поступовий перебіг із непередбачуваним фіналом, як при COVID-19. Захворіти на пневмонію може кожен, хвороба вражає як молодих людей, так і людей похилого віку, проте важче хворіють маленькі діти і люди старшого віку. Важкість захворювання залежить також від наявності хронічних захворювань, особливо нижніх дихальних шляхів, наявності імунодефіциту у хворого, онкологічних захворювань та інших. Фактором, що впливає на ризик захворіти на вірусну пневмонію, є робота у громадських місцях та контакти із великою кількістю людей. Якщо у вас піднялась температура тіла, наросла загальна слабкість, є ускладнене дихання ‒ терміново звертайтесь до лікаря. До речі, слід пам’ятати, що кашель не є обов’язковим симптомом пневмонії.

В Хмельницькій інфекційній лікарні працює амбулаторний кабінет для дорослих і дітей, в якому лікар-інфекціоніст надає фахову консультацію, проводить загальний огляд пацієнта, вимірює сатурацію (показник насичення киснем крові), призначає лабораторні обстеження на віруси і бактерії та лікування, при необхідності госпіталізує хворого в стаціонар. Фахівці знають, що в перші дні вірусної пневмонії не завжди вдається вислухати хрипи в легенях, досить часто спостерігається дисоціація між невираженими аускультативними даними і значними змінами при візуалізації з боку легень. Тому в умовах амбулаторного кабінету для уточнення діагнозу проводиться УЗД дослідження легень чи рентгенологічне обстеження.

Для подолання хвороби важливі вчасно поставлений діагноз і правильно призначене лікування. Кому показана киснева підтримка, при яких вірусних пневмоніях призначаються препарати прямої противірусної дії і коли, яка має бути патогенетична та симптоматична терапія, чи потрібне призначення антибактерійних засобів ‒ вирішує тільки лікар-інфекціоніст.

За початку епідемічного сезону 2024-2025 років у Хмельницькій інфекційній лікарні серед пацієнтів із респіраторними симптомами підтверджено лабораторно такі віруси: віруси грипу типу А і типу В, коронавіруси, аденовіруси, віруси парагрипу та інші.

Щодо метапневмовірусу, то в Україні щорічно фіксується його циркуляція серед населення. Протягом останнього епідемічного сезону 2024-2025 років, вірус в Україні виявлено у 14 осіб, в попередньому епідсезоні ‒ у 24 осіб. В Хмельницькій інфекційній лікарні за епідемічний сезон 2024-2025 років серед обстежених хворих метапневмовірус не виявлений.

Лікар-інфекціоніст Валентина Кузьміна