Згідно даних Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), ротавірус є найбільш поширеною в світі причиною важких діарей, що призводять до зневоднення. Майже кожна дитина у світі до 5-річного віку заражається ротавірусом принаймні один раз. Проте хворіти можуть і дорослі. До того ж, це захворювання може мати епідемічний характер. Можливі випадки повторного інфікування після перенесеного захворювання.
Як можна заразитись?
Джерелом ротавірусів є людина. Інфікування відбувається через забруднені руки або внаслідок вживання зараженої їжі та води, так і під час контакту з поверхнями і предметами, що могли бути забруднені: іграшки, поверхні, одяг, а також під час їжі.
Хворобу реєструють протягом усього року. Проте особливістю її як вірусного гастроентериту є підйом захворюваності в осінній період з подальшим наростанням у зимово-весняний період.
Які симптоми хвороби?
Перші прояви хвороби з’являються через 2 дні після інфікування (хоча іноді інкубаційний період може тривати до 5 днів). Найбільш характерні симптоми – блювота й діарея – можуть тривати від 3 до 8 днів. Також серед можливих симптомів – лихоманка, нудота, біль і бурчання в животі. У немовлят і маленьких дітей швидко може розвинутись зневоднення, а це небезпечно для життя: в таком випадку дитина потребує термінової госпіталізації.
Симптоми зневоднення:
- занепокоєння;
- плач без сліз;
- невелике сечовипускання або сухі підгузки;
- запаморочення;
- сухість у роті;
- сонливість;
- бліда шкіра;
- запалі очі.
Як захиститись від ротавірусної інфекції
Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація та дотримання правил особистої гігієни (миття рук після відвідування туалету та громадських місць, перед їжею), а також правил обробки їжі та води. Проте дотримання правил особистої гігієни, на жаль, недостатньо для контролю поширення ротавірусної інфекції.
Вакцина захищає немовлят від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання. В Україні щеплення проти ротавірусної інфекції відносять до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом.
Вакцинація
Для вакцинації від ротавірусної інфекції можна використати одну з двох вакцин, зареєстрованих в Україні та в світі:
Ротарикс (курс складається з двох доз), першу дозу необхідно ввести не раніше віку 6 тижнів .
Ротатек (курс складається з трьох доз).
Обидві вакцини є оральними, тобто у вигляді крапель в рот.
Згідно даних Центру громадського здоров’я, у 2023 році в Україні було зареєстровано
3 000 випадків ротавірусної інфекції. В Хмельницькій області у 2024 році зареєстровано 234 випадків захворювання за 11 місяці, у Хмельницькій інфекційні лікарні за 11 місяців 2024 року проліковано 120 дітей з ротавірусною інфекцією.
До уваги батьків!!!
Якщо у вашої дитини спостерігається тривала діарея з лихоманкою, блюванням, дитини різко втрачає інтерес до оточуючого, відмовляється від пиття, з’являються ознаки зневоднення – не зволікати та звертатись за кваліфікованою медичною допомогою в КП “Хмельницька інфекційна лікарня”, де Вам радо допоможуть.