Обережно – сказ!

Сказ залишається серйозною проблемою охорони здоров’я, адже щорічно у світі понад 10 мільйонів людей отримують різні пошкодження від тварин і понад 55 тисяч людей гинуть від сказу.

В Хмельницькій області за 6 місяців 2024 року зафіксовано 6 випадків сказу у тварин (за аналогічний період 2023 року зареєстровано 26 випадків). В людей захворювання на сказ не фіксували.

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укуси, подряпини чи потрапляння зараженої слини через пошкоджені шкірні покрови та слизові оболонки. Найбільш часто серед домашніх тварин сказом можуть хворіти собаки та коти, хоча можливі випадки захворювання великої рогатої худоби, коней, кіз, овець тощо. Серед диких тварин сказом можуть хворіти лисиці, вовки, борсуки, єноти, білки, їжаки, кажани, гризуни.

Початкові симптоми сказу в людей – підвищення температури, біль, незвичні відчуття поколювання, посмикування чи печіння у місці пошкодження. Коли вірус уражає нервову систему і з’являються клінічні симптоми, хвороба закінчується летальними наслідками в 100% випадків.

Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу – курс антирабічних щеплень. Антирабічна вакцина ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. У разі інфікування потерпіла людина має отримати п’ять щеплень: у день звернення до лікаря (0 день), потім на 3, 7, 14 і 28 дні.

У випадках укусу, подряпин, ослинення потенційно небезпечною твариною, необхідно ретельно промити рану щонайменше 15 хвилин мильною водою; обробити краї рани антисептиком чи спиртовим розчином, накласти асептичну пов’язку та негайно звернутися за медичною допомогою.

Медична допомога надається в травматологічному пункті закладу охорони здоров’я, де проводиться обробка рани, призначається та проводиться курс щеплень антирабічною вакциною.

Профілактика сказу полягає в наступному: регулярна вакцинація домашніх тварин від сказу; уникнення контактів із потенційно небезпечними тваринами, тим більше, що хворі на сказ дикі тварини не бояться людей і підходять дуже близько; після контакту з такою твариною невідкладне звернення за медичною допомогою.

Якщо Вас укусила, подряпала чи ослинила потенційно небезпечна тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

Лікар-інфекціоніст Любов Пилипчук.