Що варто знати про гельмінтози

В останні роки в Хмельницькій інфекційній лікарні почастішали випадки паразитарних хвороб (гельмінтозів), серед яких найчастіше діагностуються аскаридоз, ентеробіоз, ехінококоз, токсокароз.

За даними ВООЗ, паразитарними захворюваннями в світі уражено близько 4,5 млн. осіб. В Україні реєструють 300-400 тис. випадків гельмінтозів щороку. Проте є дослідження, що рівень захворюваності населення України щороку становить біля 2 млн. випадків, що свідчить про недостатній рівень діагностики гельмінтозів. У світі зареєстровано близько 300 видів гельмінтів, які паразитують у людини. В Україні поширені близько 30 видів. Частіше хворіють діти.

Зазвичай яйця глистів потрапляють в організм людини із забрудненою їжею, немитими овочами та фруктами, недостатньо термічно обробленим м’ясом та рибою. Також можна заразитися під час купання у стоячих водоймах при випадковому ковтанні забрудненої води. Джерелами зараження можуть бути домашні тварини. Такі паразити, як гострики, можуть передаватися від людини до людини через рушники, постільну і натільну білизну, предмети туалету.

Загальними симптомами паразитарних захворювань можуть бути зниження апетиту, швидка втомлюваність, слабкість, нудота, блювота, болі в животі, порушення стільця (проноси чи закрепи), схуднення, блідість шкіри, порушення сну, нервозність, дратівливість, зниження працездатності та успішності. При зараженні гостриками турбує свербіж в області заднього проходу, особливо вночі. При аскаридозі нерідко може зустрічатися кашель, висипання на шкірі.

При підозрі на паразитарні хвороби або з питань щодо їх профілактики необхідно звернутися до лікаря. Займатися самолікуванням гельмінтозів не можна, зокрема, і тому що антигельмінтні препарати при неправильному призначенні можуть бути токсичними для організму.

Профілактика гельмінтозів полягає в дотриманні належних санітарно-гігієнічних норм, таких як: мити руки перед кожним вживанням їжі, після приходу з вулиці, контакту з тваринами; ретельно мити овочі, фрукти, ягоди та зелень; не пити сиру воду; не споживати недостатньо термічно оброблені м’ясо та рибу; не купатися в невідомих водоймах; застосовувати репеленти для відлякування комарів та мошок; ретельно мити поверхні у приміщенні; дотримуватися правил особистої гігієни; обстежувати домашніх тварин на наявність гельмінтів та проводити планову дегельмінтизацію згідно рекомендацій ветеринарного лікаря.

Дорослі та діти при підозрі на паразитарні захворювання можуть отримати кваліфіковану консультацію лікаря-інфекціоніста в Хмельницькій інфекційній лікарні, провести необхідну лабораторну діагностику та при виявленні хвороби пройти курс лікування.

Будемо раді Вам допомогти!

Дитячий лікар-інфекціоніст Леся Конопелько.